Konec se smyslem „teď a tady“

Každý okamžik může být tím posledním, a proto bychom rozhodně měli čas, který máme, využít smysluplně. Pohodový, příjemný život s třicetipětihodinovým pracovním týdnem ani honba za penězi, výhra v loterii, naplňující partner nebo dům nepřinášejí trvalé uspokojení. Za všemi prožitky, i kdyby byly ještě unikátnější, se vždy skrývá bolest, že nic z toho není trvalé. Jak si ale v životě dopřát to nejlepší a zároveň se připravit na smrt? Jak to udělat, abychom se beze strachu nebo jiných omezujících pocitů dokázali podívat smrti do očí?

Lidé se dokáží učit takřka z každé životní situace. Neustálým vodítkem by při tom měl být zákon příčiny a následku: budoucnost vytvářejí činy, slova a myšlenky. Všechny dojmy vložené do světa a vlastního shromažďovacího vědomí dříve nebo později dozrají a povedou k prožitkům se stejným emocionálním obsahem. Moudrý člověk se tedy zbavuje staré zátěže, kdykoliv se objeví, a hromadí dojmy přinášející štěstí. Máme neustále příležitost sprovodit ze světa vše, co v nás doutná a je nepříjemné, a zároveň být ostatním k dispozici tělem, řečí a myslí. Pokud se nám navíc ještě podaří pomoci jim nalézt nadčasové hodnoty, vzniknou dobré svazky pro tento a všechny budoucí životy.

Dávat druhým štěstí je důležitější, než si mnozí myslí. Každý, kdo na základě dnes běžného soutěžení věří, že přístup „musím zvítězit za každou cenu“ povede k trvalému úspěchu, by měl vědět, že se nevidíme poprvé ani naposledy. Proto je nejlepší cestou k dlouhodobému úspěchu všech zúčastněných upřímná a přímá výměna, ze které bude mít prospěch pokud možno každý. Naopak, pokud jsme v nějakém předchozím životě prodali slepého nebo bezzubého koně vydávaného za bezvadné zvíře a pokud jsme to neočistili dobrým životním stylem, povede to k negativnímu setkání v tomto životě.

Citace z knihy: O smrti a znovuzrození

Další citáty: